Úterý, 8 října, 2024
Aktuální čísloTéma

Zákon o vzdělávacích aktivitách

V listopadu 2020 ruští zákonodárci upozornili „na nekontrolované šíření vědeckých poznatků.“ Skupina poslanců a senátorů pod vedením Andreje Klimova, předsedy Komise Rady federace pro ochranu státní suverenity, a Vasilije Piskareva, předsedy Výboru Dumy pro bezpečnost a boj proti korupci, předložila Dumě návrh Zákona o vzdělávacích aktivitách. Autoři dokumentu navrhli, aby Ministerstvo školství a vědy získalo pravomoc udělovat licence na vzdělávací projekty a aby byla věnována zvláštní pozornost spolupráci mezi vzdělávacími institucemi a mezinárodními organizacemi.

Proti návrhu se postavila široká akademická obec. Prezidium Ruské akademie věd uvedlo, že přijetí zákona „povede k zaostávání naší země v kriticky důležitých oblastech vědy a techniky.“ Podle popularizátora kosmonautiky Alexandra Chochlova je „návrh zákona velmi nekonkrétní a přenechává veškerou iniciativu ministerstvům. Od nynějška bude všechno upraveno předpisy – budou dělat cokoli budou chtít. “Podle bioinformatika Michaila Gelfanda je zákon tak „špatně napsaný“, že jeho důsledné uplatňování je nemožné, a jeho selektivní uplatňování hrozí postihem všech, kdo se věnují vzdělávací činnosti.

Senátor Andrej Klimov ale veškerou kritiku zákona odmítá. „Vědecká komunita je velmi široká. I já jsem doktor věd. Koncepce je vlastně velmi jednoduchá – zavést definici vzdělávací činnosti. A umožnit vládě, aby ji regulovala. V Rusku je zakázaná organizace ISIS a existuje mnoho struktur, které vyvíjejí činnost v podobném formátu, ale nejsou na seznamu zakázaných. Věří také, že se podílejí na vzdělávání, které ale nemůžeme zastavit přímými, jasnými a transparentními prostředky. Nejde o univerzitní profesory, ale o náš skutečný život.“ Podle jemu dostupných informací prý negativní reakce na iniciativu „rozhodně nepochází z Ruska.“

Putin zákon podepsal v dubnu 2021. Od té doby je bez licence prakticky nemožné pořádat jakékoliv přednášky ve veřejných institucích a budovách, ale i vytvářet podcasty, webové semináře či přednášky na YouTube.

„Není dovoleno využívat osvětovou činnost k podněcování sociální, rasové, národnostní nebo náboženské nenávisti, k agitaci propagující výlučnost, nadřazenost nebo podřízenost občanů na základě sociální, rasové, národnostní, náboženské nebo jazykové příslušnosti, jejich postoje k náboženství, i prostřednictvím sdělování nepravdivých informací o historických, národních, náboženských a kulturních tradicích národů, jakož i k navádění k jednání, které je v rozporu s Ústavou Ruské federace.“

pan Psax

Předseda Skeptické společnosti Atropos, člen Českého klubu skeptiků Sisyfos, člen Guerrilla Skepticism on Wikipedia a otec jednoho nového (a úžasného, samozřejmě) člověka. A k tomu ho platí i BigPharma a Soros.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *