Úterý, 21 května, 2024
Aktuální čísloNáboženstvíTéma

Pomoc některých českých církví v době invaze

Od běžného věřícího až po papeže, patriarchu, nebo vůdce sekt, všichni se usilovně modlí, což jim poskytuje iluzi a útěchu svědomí, že pomáhají.
Církve ale v nejrůznějších formách nabízí i skutečnou pomoc.

Katolíci

Charita ČR je samozřejmě nejsilnějším katolickým nástrojem pomoci. Církev pořádá sbírky a poskytuje ubytování – nabídky přichází od jednotlivých farníků až po biskupství. Podle webu církev.cz se podařilo ubytovat již přes 6 tisíc uprchlíků. Církev jim pomáhá nalézt zaměstnání i jednat s úřady. Je ale otázkou, nakolik je více než sto uprchlických dětí v církevních školách aktuálně indoktrinováno náboženským dogmatem (ačkoliv to církev nazývá integrací). Ještě stále je přece jejich čelným představitelem jistý pan Duka, neschopný jasně odsoudit Putina a jeho režim, ale zato se plácat po ramenou, že jedné Ukrajince osobně dal Bibli.

Adventisté

Adventisté sedmého dne také vyzývají k modlitbám, ostatně Kristus již přece brzy přijde. Řadoví členové církve u sebe ubytovávají adventistické rodiny z Ukrajiny. Nicméně jejich vlajkovou lodí pomoci po zásluze zůstává ADRA, časem a událostmi prověřená mezinárodní humanitární organizace, na kterou odkazuje např. i židovská obec.

Husité

Českobratrská církev evangelická se svou druhou největší nestátní organizací zabývající se sociálními službami a občanskou pomocí, Diakonií ČCE, poskytuje běžencům jak ubytování, tak hmotnou pomoc, ve finanční sbírce již v březnu měla 9 milionů korun a její působnost sahá až na Ukrajinu samotnou. Hostitelům rodin z Ukrajiny radí i jak na psychohygienu: „jak pomoci a nezbláznit se“.

Židé

Židé zcela podle očekávání zůstávají velice pragmatičtí. Jasně se postavili za Ukrajinu a Federace židovských obcí v ČR vydala prohlášení, v němž stručně a jasně radí, kde lidé naleznou všechny potřebné informace, jak získat, nebo poskytnout pomoc. Jaké organizace jsou nejvhodnější pro finanční dary (Člověk v tísni), kam dovézt humanitární pomoc (Dům národnostních menšin) a jaké věci jsou aktuálně nejvíce potřeba.

Jehovisté

Svědkové Jehovovi se nepřekvapivě věnují jen sami sobě a jediná viditelná pomoc, kterou poskytují, je vyhledávání dalších jehovistů mezi přicházejícími uprchlíky. Což potvrzuje i El Léñas ve své reportáži.

Pravoslaví

Přestože jsou někteří věřící opatrní s vyjádřením názoru na válku na Ukrajině, jiní ji kategoricky odmítají. Všichni ale cítí potřebu pomoci a tak již druhý den invaze pořádali sbírky a nabízeli možnosti ubytování uprchlíkům. Církev navázala spolupráci s největšími charitativními organizacemi bez ohledu na vyznání a zejména nabízí pomoc s ohledem na jazykovou bariéru. Například i novou mobilní aplikací, která má pomoci nově příchozím do ČR se zorientovat.

pan Psax

pan Psax

Předseda Skeptické společnosti Atropos, člen Českého klubu skeptiků Sisyfos, člen Guerrilla Skepticism on Wikipedia a otec jednoho nového (a úžasného, samozřejmě) člověka. A k tomu ho platí i BigPharma a Soros.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *