Úterý, 21 května, 2024
Aktuální čísloNáboženstvíTéma

Kirill – Nahash ruského Ráje

Ještě toho samého dne, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu, ji metropolita Onufrij pojmenoval, „opakováním hříchu Kaina, který ze závisti zabil vlastního bratra“ s tím, že „taková válka nemá os-pravedlnění ani od Boha, ani od lidí“.

Řeč je o metropolitovi Ukrajinské pravoslavné církve, která tvoří autonomní součást Ruské pravoslavné církve vedené Putinovým „Božím mužem“ Kirillem, patriarchou moskevským. Kirill naopak již ku Kainovu hříchu nějakou dobu podněcoval ve svých kázáních a prohlášeních. Válku, kterou samozřejmě nepojmenovává válkou, předkládá jako pokračování budování hráze proti úpadkové západní kultuře, zejména proti šíření „homosexualismu“, jak by řekl Václav Klaus.

Pro Kirilla je současný konf-likt zároveň „metafyzickým bo-jem“. V projevu ze začátku dubna ovšem vyzval mladé Rusy, aby zcela nemetafyzicky vstoupili do armády a šli zabíjet Ukrajince. Musím mu ale přiznat, že je konzistetní, když od dob své spolupráce s KGB v boji proti „americkému imperialismu“ nepolevuje. Kdysi podnikl turné po jižní Americe, během kterého Řády ocenil obdobné úsilí bratří Castrových, ale přece jen už mu táhne na osmdesátku, takže cestuje spíš už jen po okolí, například když Lukašenko v Bělorusku „vyhraje“ volby, které provází násilí, patriarcha mu alespoň přiletí osobně srdečně poblahopřát.

Doba Kirillovi přála. Putin je u moci přes dvacet let a Kirill tuto éru považuje za „Boží zázrak“. Sp-jení těchto dvou mužů bylo doposud oboustraně výhodné a tak si s Vadimirem jdou na ruku: „Ať nám Pán všem pomůže v těchto pro naši vlast těžkých časech spojit se, a to i kolem vlády. Vláda ať si splní své povinnosti k lidu – pokorně a připraveně mu sloužit, a to i kdyby za něj měla položit svůj život.“ Probíhající válku Kirill považuje za spravedlivou odplatu za vyhlazování Rusů v Donbasu.

Jeho prohlášení ale během probíhající války samozřejmě jen přilévají olej do ohně a Kirillovi se ze všech stran na stole vrší dopisy vyzývající ho, aby ze své pozice hlavy pravoslavné církve v Rusku invazi jasně odsoudil. „Počínání patriarchy Kirilla vyvolalo masové pobouření mezi duchovními a věřícími ukrajinské pravoslavné církve“ komentovali kněží stojící za žádostí, postavit Kirilla za schvalování války před mezinárodní církevní soud. 11. dubna už bylo pod výzvou podepsáno 191 kněží z různých diecézí.

Papež František k postavě Kirilla a jeho názorům také zaujal pevné stanovisko, když alespoň zavzpomínal, jak se „v naší církvi také kdysi skloňovala svatá válka, ale že dnes už takto mluvit nesmíme,“ zrušil jejich plánovanou schůzku a modlil se speciální modlitbou „Pane, odpusť nám válku.“

Od Kirilla se ve světě odvrací jeho ovečky a bouří se i nekteří kněží jeho vlastní církve.

A jak se vlastně na tuto situaci dívá kardinál Duka? Muž, který tvrdí, že koronavirus je čínská biologická zbraň, který nepřímo podporuje extrémistická politická uskupení, který zpochybňuje případ sexuálního zneužívání potvrzený policií i jeho vlastním řádem, a jehož jeho postoje nesdílí ani velká část české katolické církve v rozhovoru pro Hospodářské noviny, kterým se 10. dobna pochlubil na Twitteru uvedl jen, že „řešení, které vzal Vladimir Putin do ruky, je opravdu špatné. Takovýto způsob války je neodůvodnitelný.“ Což je poněkud (ne)překvapivě nejasné odsouzení války a jejích strůjců, naštěstí ale rychle změnil téma na své oblíbené – rodina je muž a žena: „Chtěli jsme zavádět rodič A, rodič B. Ale nikdo teď z Ukrajiny nevítá rodiče B, vítá matky s dětmi.“ A hned přidal zaručený návod na klid ve světě: „Musíme zachránit základní lidskou hodnotu muž/žena, matka/dítě. Když tuto rovinu zachráníme, bude svět k obývání.“
V závěru rozhovoru se ještě pochválil za podivnou pomoc ukrajinským uprchlíkům: „Dali jsme k dispozici i určité prostory, máme připravené i církevní školy pro děti z Ukrajiny. Do rukou některých maminek jsem mohl dát i ukrajinské Bible.“

Christopher Hitchens kdysi napsal, že „náboženství otravuje vše.“ Nezbývá než souhlasit. Někteří lidé jsou důkazem, že žádný Bůh není.

pan Psax

pan Psax

Předseda Skeptické společnosti Atropos, člen Českého klubu skeptiků Sisyfos, člen Guerrilla Skepticism on Wikipedia a otec jednoho nového (a úžasného, samozřejmě) člověka. A k tomu ho platí i BigPharma a Soros.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *