Středa, 17 dubna, 2024
Aktuální čísloTéma

Skepticismus v Rusku

Právě teď v přímém přenosu sledujeme přeměnu do jisté míry fungující demokracie v didktaturu, jako důsledek dlouhých let pozměňování zákonů, vytváření zákonů nových, stále více a více omezujících celou společnost.

Přijetím Zákona o vzdělávacích aktivitách na jaře 2021 se systému podařilo (nejen) skeptickým aktivistům znemožnit jejich činnost. V současném Rusku je ctností poslušnost a otevřená podpora Putinova režimu, kritické myšlení je v důsledku vlastně trestné. Psát nebo mluvit o pravdě, historických faktech, racionálně se vyjadřovat k současné situaci je nebezpečné. Kritika byla postupnými kroky zakázána, dnes již není možné ani veřejně pochybovat.

Když kandidát do moskevské městské dumy a ředitel Navalného Protikorupčního fondu Ivan Ždanov odmítl z Youtube kanálu nadace smazat film „Neříkejte mu Dimon“ o údajné korupci tehdejšího premiéra Dmitrije Medveděva, bylo proti němu podle druhé části článku 315 trestního zákoníku Ruské federace roku 2019 zahájeno trestní řízení pro nevykonání soudního rozhodnutí. Za tento trestný čin je maximální výše trestu dva roky vězení. Následovalo Ždanovovo druhé zatčení. Jeho otec Jurij, který Ivana veřejně podporuje, byl v prosinci 2021 odsouzen ke třem letům podmíněně za podvod a padělání, o deset dní později byl pro „porušení zákazu cestování a správného chování“ opět zatčen a odsouzen na „tři roky v kolonii běžného režimu“ nepodmíněně. Takové procesy proti rodinným příslušníkům kritiků režimu naštěstí nejsou pravidlem, například ztráta zaměstnání je ale reálnou hrozbou.

Skepticismus v Rusku je v současnosti tabu. Óbščestvo skeptikov, tedy ruská Společnost skeptiků dnes funguje v minimální možné míře – její členové se nescházejí, ale zůstávají v kontaktu prostřednictvím internetu. Jejich internetová stránka ale na počátku dubna přestala fungovat, v březnu byla smazána i jejich stránka na Wikipedii. Někteří členové spolu s ruskou inteligencí emigrovali, jiní hledají k emigraci možnosti. Tuto možnost volí zejména proto, že v relativně blízké budoucnosti neočekávají žádnou změnu k lepšímu. Právě naopak.
Šance na změnu má přijít až s jakýmkoli koncem Putina a jeho vlády.

pan Psax

pan Psax

Předseda Skeptické společnosti Atropos, člen Českého klubu skeptiků Sisyfos, člen Guerrilla Skepticism on Wikipedia a otec jednoho nového (a úžasného, samozřejmě) člověka. A k tomu ho platí i BigPharma a Soros.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *