Středa, 17 dubna, 2024
Skeptické hnutí

Guerrilla Skepticism on Wikipedia

Nikdy to nekončí.

Kamarád začne mluvit o svém novém mistrovi Reiki a někdo jiný právě píše o dalším „zcela přírodním“ léku na rakovinu o kterém „oni“ nechtějí, abyste věděli. Jako skeptici věnujeme spoustu času snaze chránit své okolí. Existuje však způsob, jak oslovit „miliony“ lidí. GSoW je skupina doborovolníků, kteří se snaží, aby měl kdokoli na dosah ruky ty nejlepší skeptické informace ve všech jazycích.

GSoW je editačním týmem založeným roku 2011. Za tu dobu jsme se dotkli tisíců stránek a napsali nebo přepsali stovky stránek souvisejících s vědeckým skepticismem a vědou. Editovat Wikipedii se může naučit každý sám, možná jste již editorem, editorkou. Od všech ostatních se lišíme tím, že veškerá školení řešíme pomocí jedinečných úkolů, které učí širokou škálu editačních dovedností.

Jsme společenská skupina, máme vlastní tajnou skupinu na Facebooku, Secret Cabal, kde se navzájem známe, diskutujeme o editacích a vzájemně se motivujeme a učíme se novým dovednostem v rámci vzájemné komunikace ve všech jazycích. A významně zlepšujeme vědecký obsah v místě, kde ho čte celý svět.

Proč je to důležité? Protože potřebujeme, aby nám kryli záda lidé, kteří jsou v první linii a dělají vědu, na kterou útočí popírači klimatické změny a vyznavači alternativní medicíny. Pokud chceme, aby lidé znali historii vědy, aby věděli o lidech, projektech a organizacích, které tuto práci vykonávají, pak někdo musí napsat stránku na Wikipedii, aby ji pak lidé mohli najít. Když existuje dobře napsaná stránka na Wikipedii, pak to dané osobě přináší respekt a média se na tuto osobu s větší pravděpodobností obrátí, když budou potřebovat odborný názor. Jak můžeme chtít po světě, aby si vážil lidí a projektů, které nás reprezentují, když nám na nich nezáleží. Pokud jde o Wikipedii, neexistuje žádné „oni.“ Je to jen „my“ a já vás naučím, jak na to.

Zde je příklad. Stránka Wiki-pedie pro Archieho Cochranea odkazovala na 11 citací a její úvod byl jen jedna dlouhá věta: „Archibald Leman Cochrane (1909-1988) byl skotský lékař a průkopník medicíny založené na důkazech.“ To je pravda. Je to „správně“, ale sotva je to něco úctyhodného. Poté, co náš editor stránku na Wikipedii přepsal, se čtenáři dozvěděli, že Cochrane byl za druhé světové války válečným zajatcem a jeho zkušenosti z ní ho přivedly k vývoji randomizovaných kontrolovaných studií a je znám jako jeden z otců moderní klinické epidemiologie. Díky tomuto muži existuje termín „medicína založená na důkazech“ (EBM). Nyní je na stránce 21 citací a je mnohem informativnější. V únoru 2014 redaktor GSoW přeložil anglickou stránku do nizozemštiny a ta zaznamenala 1.767 zobrazení. Anglická stránka Wikipedie od svého přepsání získala více než 111.624 zobrazení (k dubnu 2022).

Ještě jeden příklad, v březnu 2013 editor GSoW vytvořil zcela novou stránku pro onkologa a kritika alternativní medicíny Davida Gorského. Stránku jsme museli několik let chránit před vandalismem ze strany jeho kritiků, zejména z komunity odpůrců vakcín. Když herec William Shatner na Twitteru psal o skupině bojující proti autismu, která má protiočkovací sklony, a Gorski se snažil se Shatnerem začít zdvořilou konverzaci a vysvětloval, proč je jeho podpora organizace Autism Speaks kontroverzní, počet zobrazení Gorského stránky na Wikipedii prudce vzrostl. Shatnerovi následovníci chtěli vědět, kdo je tento odborník, a když se podívali na Wikipedii, nalezli dobře napsanou stránku na Wikipedii s 56 citacemi. Od roku 2013, kdy GSoW editor tuto stránku přepsal, zaznamenala 269.444 zobrazení.

GSoW napsalo nebo přepsalo stovky stránek o mnoha tématech týkajících se očkování, astronomie, kryptoidů, knih a metod, jako je zdiskreditovaná vyučovací technika, Facilitovaná komunikace, a její mladší příbuzná Rapid prompting method. Tyto dvě stránky získaly 437.323 zobrazení. Naše přepisování stránky o samovznícení člověka získalo (od roku 2013) 3.731.346 zobrazení. Pracujeme na paranormálních i vědeckých tématech, záleží na zájmu a rozhodnutí editora GSoW, na čem chce on sám pracovat.

Úvodní školení může trvat týdny, ale probíhá online vlastním tempem. Je vám přidělen školitel, který vám, pokud chcete, může pomáhat po celou dobu školení. Jste zařazeni do skupiny Secret Cabal na Facebooku (ano, musíte mít účet na Facebooku) a budete se stýkat se kolegy z celého světa. V současné době se v tomto prostoru stýká a učí více než 120 editorů. Pokud máte zájem dozvědět se více, navštivte naši veřejnou stránku na Facebooku nebo náš kanál na YouTube. Najdete tam stovky ukázek naší práce a také rozhovory s na-šimi editory, přednášky o GSoW a některá školící videa. Požadavky na to, abyste se mohli stát editorem, či editorkou GSoW, jsou zřejmé: musíte mít přístup k internetu a Facebooku, základní počítačové dovednosti, a vše ostatní se naučíte. Musíte být samostatní, dobře komunikovat s lidmi online, umět přijmout konstruktivní kritiku své práce. Dobrá znalost angličtiny není nutná, protože vše je před uvedením do ostrého provozu recenzováno týmem GSoW. Máme mnoho editorů, jejichž mateřským jazykem angličtina není a tito pokračují v práci na stránkách ve svém rodném jazyce. A co je ještě důležitější, musíte být si schopni vyhledávat informace, aniž by vám je někdo předal (všimněte si, že jsem neuvedla naše kontaktní údaje).

Práce, kterou GSoW dělá, je nesmírně důležitá. Nejen pro uchování naší historie, ale i pro vzdělávání lidí, kteří hledají informace o tématech, která je zajímají. K naší práci mají přístup miliony lidí.
Měníme myšlení lidí a vy můžete také.
Oslovte nás. Potřebujeme vás.
Svět vás potřebuje.

Susan Gerbicová

pan Psax

pan Psax

Předseda Skeptické společnosti Atropos, člen Českého klubu skeptiků Sisyfos, člen Guerrilla Skepticism on Wikipedia a otec jednoho nového (a úžasného, samozřejmě) člověka. A k tomu ho platí i BigPharma a Soros.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *